دانلود مقالات برق الکترونیک و کامپیوتر

پروژه خاموش و روشن کردن وسایل الکتریکی توسط کنترل تلویزیون

پروژه خاموش و روشن کردن وسایل الکتریکی توسط کنترل تلویزیون 

پروژه ساده و بسیار جالب و پر طرفداری رو در این مطلب می تونید دانلود کنید. توسط این مدار شما می تونید هر وسیله الکتریکی ای رو توسط ریموت کنترل تلویزیون یا هر کنترل دیگه ای روشن و یا خاموش کنید.

دقت کنید که شما از هر ریموت کنترلی می تونید استفاده کنید و هر دکمه دلخواهی رو که روی کنترل فشار بدید وسیله شما (که میتونه مثلا لامپ یا هر چیز دیگه ای باشه) روشن و یا خاموش میشه. نکته جالب دیگه اینه که مسافت شما تا اون وسیله میتونه خیلی زیاد باشه. مقدار اندازه گیری شده توسط خودم حدود 10 متر بوده که البته بیشتر از اینش رو دیگه من نمیتونستم اندازه بگیرم چون تو خونه داشتم تست می کردم و اگر عقب تر می رفتم از پنجره می افتادم بیرون. 

در مورد نحوه کار این مدار هم باید بگم که: سیگنال ارسالی از کنترل، توسط یک گیرنده سه پایه مادون قرمز (که دیتاشیت اون هم در فایل دانلود شده قرار داره) دریافت میشه). حال با روشن بودن وقفه uart میکرو، به محض دریافت سیگنال، وارد زیر برنامه ای می شویم و در آن، یکی از پایه های میکرو را که قبلا خروجی تعریف کرده ایم تغییر مقدار می دهیم. یعنی اگر صفر بود یک کرده و اگر یک بود صفر میکنیم (با استفاده از دستور toggle در بیسیک). پس با زدن هر دکمه ای روی کنترل، این پایه روی میکرو بین صفر و یک تغییر وضعیت می دهد. در این مرحله این پایه از میکرو را به یک تقویت کننده ترانزیستوری جریان و سپس به یک رله 5 ولت اعمال می کنیم تا با صفر و یک شدن پایه (یعنی هر بار زدن دکمه ریموت کنترل) رله قطع و وصل شده و دستگاه مورد نظر را خاموش و روشن کند. در این پروژه المانی که روشن و خاموش می شود یک LED است.

دقت کنید در صورتی که نام گیرنده شما با hs0038a2 تفاوت داشت در آن صورت برای مطلع شدن از ترتیب پایه های آن حتما به دیتا شیت خود همان گیرنده مراجعه کنید.

این پروژه را می توانید در فایل فشرده زیر دانلود کنید که شامل شماتیک مدار (برنامه 7 proteus )، و فایل basic برای کامپایلر bascom و هم چنین دیتاشیت گیرنده سه پایه مادون قرمز می باشد. هم چنین قبل از استفاده از این فایل فشرده، میبایست با استفاده از برنامه winrar فایل را از حالت فشرده خارج کنید.

 البته این مطلب توسط منبع ارائه شده من که  تو فایل دانلود دیتاشیتی ندیدم (لینک دیتاشیتو خودم گذاشتم ) . ولی واقعا جالبه پیشنهاد میکنم حتما دانلود کنید .

دانلود دیتا شیت

دانلود پروژه

منبع :

http://www.bargh-electronic.com

 

+ نوشته شده در  سه شنبه یکم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت ۱۶:۵۱ بعد از ظهر  توسط داریوش مریدی  |